  • PMEG3005ET,215
PMEG3005ET,215
advertisement
Manufacturer No:
PMEG3005ET,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMEG3005ET,215
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
PMEG3005ET,215
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMEG3005ET,215
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    420mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PMEG3005
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    430mV @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    150μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    10A
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA DC
  • Forward Voltage
    430mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Peak Reverse Current
    150μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Capacitance @ Vr, F
    70pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    10A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    10A