  • PMEG4002AESFYL
PMEG4002AESFYL
advertisement
Manufacturer No:
PMEG4002AESFYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMEG4002AESFYL
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
PMEG4002AESFYL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMEG4002AESFYL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.405W
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    80μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    525mV @ 200mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    1.25 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    18pF @ 1V 1MHz