  • PMEG4005EH,115
PMEG4005EH,115
advertisement
Manufacturer No:
PMEG4005EH,115
HK JDW NO:
554-PMEG4005EH,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
PMEG4005EH,115
Step5Bar-code shipping tag
PMEG4005EH,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PMEG4005
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.83W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    470mV @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA DC
  • Forward Voltage
    470mV
  • Capacitance @ Vr, F
    50pF @ 1V 1MHz