  • PMEG60T50ELPX
PMEG60T50ELPX
advertisement
Manufacturer No:
PMEG60T50ELPX
HK JDW NO:
554-PMEG60T50ELPX
Package:
SOD-128
Datasheet:
PMEG60T50ELPX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMEG60T50ELPX
    Select All
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pin Count
    2
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.75W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.8μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    690mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    16ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Capacitance @ Vr, F
    560pF @ 1V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A