  • PMPB25ENEAX
PMPB25ENEAX
advertisement
Manufacturer No:
PMPB25ENEAX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMPB25ENEAX
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 24m Ω @ 7.2A, 10V ±20V 607pF @ 15V 19nC @ 10V 30V 6-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1710
Step5Bar-code shipping tag
PMPB25ENEAX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    2.08W Ta
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    24m Ω @ 7.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    607pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.2A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    19nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V