  • PMV20XNEAR
PMV20XNEAR
advertisement
Manufacturer No:
PMV20XNEAR
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMV20XNEAR
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
PMV20XNEAR
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 20m Ω @ 6.3A, 4.5V ±12V 930pF @ 10V 15nC @ 4.5V 20V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 33776
Step5Bar-code shipping tag
PMV20XNEAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    460mW Ta 6.94W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    20m Ω @ 6.3A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.25V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    930pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6.3A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    15nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    2.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±12V
  • Continuous Drain Current (ID)
    6.3A