  • PN10-56R-2K
PN10-56R-2K
advertisement
Manufacturer No:
PN10-56R-2K
HK JDW NO:
583-PN10-56R-2K
Package:
Datasheet:
PN10-56R-2K
Description:
Terminals Ring Terminal nylon insulated 12 - 10
Step5Bar-code shipping tag
PN10-56R-2K
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    6.245967kg
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Reel
  • Published
    2009
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • HTS Code
  • Depth
    13.2mm
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
    Tin
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Wire Cross Section
    6 mm2
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    30.734mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.210 30.73mm
  • Width - Outer Edges
    0.520 13.21mm