  • PN12-14HDR-D
PN12-14HDR-D
advertisement
Manufacturer No:
PN12-14HDR-D
HK JDW NO:
583-PN12-14HDR-D
Package:
Datasheet:
PN12-14HDR-D
Description:
Terminals NYL-RING 16-12 YEL 1/4
Step5Bar-code shipping tag
PN12-14HDR-D
  • Published
    2001
  • Feature
    Heavy Duty, Serrated Termination
    Yellow
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    12-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.120 ~ 0.225 (3.05mm ~ 5.72mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Length
    31.496mm
  • Width
    13.208mm
  • Thickness
    0.050 1.27mm
  • Length - Overall
    1.240 31.50mm
  • Width - Outer Edges
    0.520 13.21mm