  • PN14-14R-3K
PN14-14R-3K
advertisement
Manufacturer No:
PN14-14R-3K
HK JDW NO:
583-PN14-14R-3K
Package:
Datasheet:
PN14-14R-3K
Description:
Ring Tongue Terminal 14-16AWG 26.92mm 11.18mm Tin Reel
Step5Bar-code shipping tag
PN14-14R-3K
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    5.443108kg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Depth
    11.18mm
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.160 (4.06mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    26.924mm
  • Width
    11.176mm
  • Thickness
    0.031 0.79mm
  • Length - Overall
    1.060 26.92mm
  • Width - Outer Edges
    0.440 11.18mm