  • PN18-6LF-C
PN18-6LF-C
advertisement
Manufacturer No:
PN18-6LF-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PN18-6LF-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PN18-6LF-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    95.254398g
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.145 (3.68mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.140 (3.56mm)
  • Length
    20.828mm
  • Length - Overall
    0.820 20.83mm
  • Width - Outer Edges
    0.270 6.86mm