  • PN18-6RN-C
PN18-6RN-C
advertisement
Manufacturer No:
PN18-6RN-C
HK JDW NO:
583-PN18-6RN-C
Package:
Datasheet:
PN18-6RN-C
Description:
CONN RING CIRC 18-22AWG #6 CRIMP
Step5Bar-code shipping tag
PN18-6RN-C
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    86.18255g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Depth
    5.6mm
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Terminal Type
    Circular
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
  • Length
    19.558mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    0.770 19.56mm
  • Width - Outer Edges
    0.220 5.59mm