  • PNF18-6R-3K
PNF18-6R-3K
advertisement
Manufacturer No:
PNF18-6R-3K
HK JDW NO:
583-PNF18-6R-3K
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
Ring Tongue Terminal 18-22AWG 19.8mm 6.4mm Tin Reel
Step5Bar-code shipping tag
PNF18-6R-3K
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    Metal
  • Weight
    3.769353kg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Feature
    Butted Seam, Serrated Termination
    Red
  • Gender
    Female
  • Depth
    6.4mm
  • Contact Finish
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.090 ~ 0.145 (2.29mm ~ 3.68mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Length
    19.8mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    0.780 19.81mm
  • Width - Outer Edges
    0.210 5.33mm