  • POS-2120W
POS-2120W
advertisement
Manufacturer No:
POS-2120W
Manufacturer:
Mini-Circuits
HK JDW NO:
4071-POS-2120W
Package:
Datasheet:
Description:
POS-2120W datasheet pdf and Oscillators product details from Mini-Circuits stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
POS-2120W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Oscillators
  • Supply Voltage
    12V
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Physical Dimension
    20.32mm x 10.16mm x 7.874mm
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Operating Frequency
    2120MHz
  • Power Supplies
    12V
  • Oscillator Type
    VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR
  • Supply Current-Max
    28mA
  • Output Power
    8dBm
  • Control Voltage-Max
    20V
  • Operating Frequency-Max
    2120MHz
  • Control Voltage-Min
    0.5V
  • Operating Frequency-Min
    1060MHz
  • Phase Noise
    -70 dBc/Hz
  • Modulation Sensitivity
    120 MHz/V
  • Offset Frequency
    1kHz