  • PPB2162100KGL
PPB2162100KGL
advertisement
Manufacturer No:
PPB2162100KGL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PPB2162100KGL
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KVDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PPB2162100KGL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    PPB
  • Size / Dimension
    0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    10000 pF
  • Lead Spacing
    0.591" (15.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    1600V (1.6kV)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    650V