  • PPC123M010FG2SAA
PPC123M010FG2SAA
advertisement
Manufacturer No:
PPC123M010FG2SAA
HK JDW NO:
192-PPC123M010FG2SAA
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
PPC123M010FG2SAA
Purchasing and Inquiry
PPC123M010FG2SAA Overview
Systems need 60mA @ 20kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.In order to fully perform its function, 36mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
PPC123M010FG2SAA Features
60mA @ 20kHz ripple current on a high frequency
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PPC123M010FG2SAA Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
PPC123M010FG2SAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    PPC
  • Size / Dimension
    0.246Lx0.197W 6.25mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    12000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60mA @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm