  • PPTR3000AP2VN-R120
PPTR3000AP2VN-R120
advertisement
Manufacturer No:
PPTR3000AP2VN-R120
Manufacturer:
Honeywell Aerospace
HK JDW NO:
353-PPTR3000AP2VN-R120
Package:
Cylinder
Description:
PPTR Series Absolute Pressure Sensor Analog, RS-232 -40°C~85°C 3000PSI (20684.27kPa) Threaded ±0.24% 0 V ~ 5 V 6V~30V
Step5Bar-code shipping tag
PPTR3000AP2VN-R120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    PPTR
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    6V~30V
  • Output
    0 V ~ 5 V
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Type
    Analog, RS-232
  • Accuracy
    ±0.24%