  • PQ015EH02ZZH
PQ015EH02ZZH
advertisement
Manufacturer No:
PQ015EH02ZZH
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-PQ015EH02ZZH
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
PQ015EH02ZZH
Description:
Enable Fixed PMIC TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 11972
Step5Bar-code shipping tag
PQ015EH02ZZH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.35V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • Max Input Voltage
    10V
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Input Bias Current
    1mA