  • PQ20WZ11
PQ20WZ11
advertisement
Manufacturer No:
PQ20WZ11
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-PQ20WZ11
Package:
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Datasheet:
PQ20WZ11
Description:
Enable Adjustable PMIC TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 12880
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PQ20WZ11
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PQ20WZ11 .
  • Package / Case
    TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
  • Number of Pins
    63
  • Supplier Device Package
    SC-63
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Voltage
    20V
  • Output Type
    Adjustable
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    8W
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    8mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    3.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    8mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Voltage - Output (Max)
    20V