  • PQC250-24D
PQC250-24D
advertisement
Manufacturer No:
PQC250-24D
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-PQC250-24D
Package:
Datasheet:
PQC250-24D
Description:
AC/DC 250W OPENFARME 24V, DROOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PQC250-24D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C With Derating
  • Series
    PQC250 (250W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.38 H 127.0mmx76.2mmx35.1mm
  • Feature
    Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    250W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, cCSAus, CE, TUV
  • Efficiency
    95%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    10.4A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Power
    250W