  • PRCML30-15AO
PRCML30-15AO
advertisement
Manufacturer No:
PRCML30-15AO
Manufacturer:
Autonics
HK JDW NO:
17092-PRCML30-15AO
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRCML30-15AO
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Mfr
    Autonics
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 70°C (TA)
  • Series
    PRCM
  • Voltage - Supply
    85VAC ~ 264VAC
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.591" (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    20Hz