  • PRF18BG471QS2RB
PRF18BG471QS2RB
advertisement
Manufacturer No:
PRF18BG471QS2RB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PRF18BG471QS2RB
Package:
0603
Datasheet:
PRF18BG471QS2RB
Purchasing and Inquiry
PRF18BG471QS2RB Overview
PTC thermistors are packaged in 0603 packages to prevent damage. PTC thermistors should operate at -40°C. A temperature of 150°C should not be exceeded during operation of this thermistor. There are 2 terminations on the PTC thermistor. A thermistor with 2 pins is available. It is possible that PTC thermistors operate at 32V voltage. In theory, this thermistor is capable of providing 32V voltage when it is in operation. For the PTC thermistors, 100μA is the current rating.
PRF18BG471QS2RB Features
Package / Case: 0603
Mount: PCB, Surface Mount
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Tolerance: 50%
PRF18BG471QS2RB Applications
There are a lot of Murata Electronics PRF18BG471QS2RB PTC Thermistors applications.
  • Industrial
  • Solid state drives
  • Automatic doors/elevators
  • Cell Phones
  • High function home appliances (microwaves and air-conditioners)
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • HVAC and thermostats
  • Consumer Electronics
  • Servers
  • Industrial electronics, motor drives, and lighting drivers
Step5Bar-code shipping tag
PRF18BG471QS2RB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    50%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    470Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Current Rating
    100μA
  • Operating Supply Voltage
    32V
  • Voltage
    32V
  • Terminal Placement
    DEND
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm