  • PS1-01-15-G
PS1-01-15-G
advertisement
Manufacturer No:
PS1-01-15-G
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-PS1-01-15-G
Quantity:
In Stock : 15682
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PS1-01-15-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C With Derating
  • Series
    PFC MicroS™
  • Size / Dimension
    7.95Lx3.50W x 1.86 H 201.9mmx89.9mmx47.3mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    600W
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Isolation
    4.242kV
  • Max Output Current
    40A
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Current - Output (Max)
    40A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Height
    47.244mm
  • Length
    201.93mm
  • Width
    88.9mm