  • PSM1000-216-R
PSM1000-216-R
advertisement
Manufacturer No:
PSM1000-216-R
Manufacturer:
Phihong USA
HK JDW NO:
624-PSM1000-216-R
Package:
Datasheet:
PSM1000-216-R
Description:
Quantity:
In Stock : 9251
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSM1000-216-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Rack
  • Mounting Type
    Rack Mount
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Series
    PSM1000 (1000W)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    13.00Lx5.24W x 1.61 H 330.0mmx133.0mmx41.0mm
  • Feature
    Hot Swappable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Front End
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1100W
  • Max Power Dissipation
    1.1kW
  • Number of Outputs
    2
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    4.242kV
  • Output Voltage
    56V
  • Max Output Current
    20A
  • Current - Output (Max)
    20A 500mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Current - Output 1
    19.65A
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    40.894mm