  • PSMN1R6-30BL,118
PSMN1R6-30BL,118
advertisement
Manufacturer No:
PSMN1R6-30BL,118
HK JDW NO:
554-PSMN1R6-30BL,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
PSMN1R6-30BL,118
Description:
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSMN1R6-30BL,118
    Select All
  • Input Capacitance
    12.493nF
  • Drain to Source Resistance
    1.58mOhm
  • Rds On Max
    1.9 mΩ
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Dissipation-Max
    306W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    306W
  • Turn On Delay Time
    104 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.9mOhm @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.15V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    12493pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    212nC @ 10V
  • Rise Time
    163ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    87 ns
  • Turn-Off Delay Time
    174 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V