  • PSMN1R8-30PL,127
PSMN1R8-30PL,127
advertisement
Manufacturer No:
PSMN1R8-30PL,127
HK JDW NO:
554-PSMN1R8-30PL,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
PSMN1R8-30PL,127
Purchasing and Inquiry
PSMN1R8-30PL,127 Overview
The maximum input capacitance of this device is 10180pF @ 12V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 100A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 30V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 135 ns.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 92 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.With its 30V power supply, it is capable of handling a dual voltage maximum.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
PSMN1R8-30PL,127 Features
a continuous drain current (ID) of 100A
a drain-to-source breakdown voltage of 30V voltage
the turn-off delay time is 135 ns
PSMN1R8-30PL,127 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. PSMN1R8-30PL,127 applications of single MOSFETs transistors.
  • Synchronous Rectification
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • DC/DC converters
  • Uninterruptible Power Supply
  • Industrial Power Supplies
  • Lighting
  • Solar Inverter
  • Server power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PSMN1R8-30PL,127
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Resistance
    1.8MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    270W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    270W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    92 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.8m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.15V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10180pF @ 12V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    170nC @ 10V
  • Rise Time
    160ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    70 ns
  • Turn-Off Delay Time
    135 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V