  • PSMN2R9-25YLC,115
PSMN2R9-25YLC,115
advertisement
Manufacturer No:
PSMN2R9-25YLC,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PSMN2R9-25YLC,115
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
PSMN2R9-25YLC,115
Description:
MOSFET N-CH 25V 100A LFPAK
Step5Bar-code shipping tag
PSMN2R9-25YLC,115
  • Package / Case
    SC-100, SOT-669
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Resistance
    4.1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    92W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    92W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    19.5 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.15m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.95V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2083pF @ 12V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    33nC @ 10V
  • Rise Time
    19ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    13 ns
  • Turn-Off Delay Time
    32 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • JEDEC-95 Code
    MO-235
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    25V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    25V