  • PSMN8R2-80YS,115
PSMN8R2-80YS,115
advertisement
Manufacturer No:
PSMN8R2-80YS,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PSMN8R2-80YS,115
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
PSMN8R2-80YS,115
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Digi-Reel® 8.5m Ω @ 15A, 10V ±20V 3640pF @ 40V 55nC @ 10V SC-100, SOT-669
Purchasing and Inquiry
PSMN8R2-80YS,115 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 3640pF @ 40V is its maximum input capacitance.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 82A.Using VGS=80V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 80V (that is, no charge flow from drain to source).Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 51 ns.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 326A.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 25 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.This device supports dual supply voltages maximally powered by 80V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
PSMN8R2-80YS,115 Features
a continuous drain current (ID) of 82A
a drain-to-source breakdown voltage of 80V voltage
the turn-off delay time is 51 ns
based on its rated peak drain current 326A.
PSMN8R2-80YS,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. PSMN8R2-80YS,115 applications of single MOSFETs transistors.
  • Industrial Power Supplies
  • Power Tools
  • LCD/LED TV
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • Solar Inverter
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • PWM stages for e.g. PC Silverbox, Adapter, LCD & PDP TV,
  • Power Management Functions
  • General Purpose Interfacing Switch
  • DC/DC converters
Step5Bar-code shipping tag
PSMN8R2-80YS,115
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SC-100, SOT-669
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    453.59237mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    130W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    130W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8.5m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3640pF @ 40V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    82A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    55nC @ 10V
  • Rise Time
    22ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    16 ns
  • Turn-Off Delay Time
    51 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    82A
  • JEDEC-95 Code
    MO-235
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0085Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    80V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    326A
  • Height
    6.35mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm