  • PSR-57F08S02-JQ
PSR-57F08S02-JQ
advertisement
Manufacturer No:
PSR-57F08S02-JQ
HK JDW NO:
512-PSR-57F08S02-JQ
Package:
Datasheet:
PSR-57F08S02-JQ
Description:
SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 90DB
Step5Bar-code shipping tag
PSR-57F08S02-JQ
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Shape
    Round
  • Material - Cone
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Material - Magnet
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PSR
  • Size / Dimension
    2.244Dia 57.00mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Pads
  • Type
    General Purpose
  • Resistance
    8Ohm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    Magnetic
  • Depth
    12.5mm
  • Frequency
    350Hz
  • Impedance
    8Ohms
  • Frequency - Self Resonant
    350Hz
  • Power - Max
    500mW
  • Frequency Range
    350Hz~5kHz
  • Power - Rated
    250mW
  • Port Location
    Top
  • Efficiency - dBA
    90.00
  • Efficiency - Type
    Sound Pressure Level (SPL)
  • Efficiency - Testing
    1W/1M
  • Diameter
    57mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm