  • PSU46015B
PSU46015B
advertisement
Manufacturer No:
PSU46015B
HK JDW NO:
192-PSU46015B
Package:
Radial, Can - QC Terminals
Datasheet:
PSU46015B
Description:
PSU 460μF Capacitor 0% +20% Bulk Chassis Mount 1.438Dia 36.53mm -40°C~65°C Bi-Polar 12.7mm Radial, Can - QC Terminals
Step5Bar-code shipping tag
PSU46015B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - QC Terminals
  • Terminal Shape
    LUG
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PSU
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.438Dia 36.53mm
  • Tolerance
    0% +20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Tab
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Start
  • Capacitance
    460μF
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Voltage - Rated AC
    110V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    36.5mm
  • Height
    85.725mm
  • Height Seated (Max)
    3.375 85.73mm