  • PT01-D130K2-B203
PT01-D130K2-B203
advertisement
Manufacturer No:
PT01-D130K2-B203
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-PT01-D130K2-B203
Package:
Datasheet:
Description:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT01-D130K2-B203
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Mfr
    CUI Devices
  • Series
    PT01
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
  • Power (Watts)
    0.05W, 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236" (6.00mm)
  • Rotation
    285°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.492" x 0.394" Face (12.50mm x 10.00mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    20k
  • Features
  • Actuator Length
    1.181" (30.00mm)