  • PT10R-530-VM
PT10R-530-VM
advertisement
Manufacturer No:
PT10R-530-VM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PT10R-530-VM
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PT10R-530-VM
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    PTR
  • Size / Dimension
    0.580Lx0.340W 14.73mmx8.64mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    8.64mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    4.9A
  • Lead Spacing
    5.59mm
  • Lead Diameter
    0.63 mm
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    20mOhm Max
  • Max DC Current
    4.9A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Height
    16.26mm
  • Height Seated (Max)
    0.640 16.26mm