  • PTA4543-2015CPA103
PTA4543-2015CPA103
advertisement
Manufacturer No:
PTA4543-2015CPA103
HK JDW NO:
103-PTA4543-2015CPA103
Package:
Description:
Slide Potentiometers 10K OHMS AUDIO TAPER
Step5Bar-code shipping tag
PTA4543-2015CPA103
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 2.362Lx0.354W x 0.256 H 60.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
    Other Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Depth
    9mm
  • Base Part Number
    PTA4543
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    150V
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Audio
  • Ganging Number
    1
  • Travel Range
    45mm
  • Fader Type
    Standard
  • Height
    6.5024mm