  • PTA4543-2015CPB102
PTA4543-2015CPB102
advertisement
Manufacturer No:
PTA4543-2015CPB102
HK JDW NO:
103-PTA4543-2015CPB102
Package:
Description:
Res Carbon Film POT 1K Ohm 20% 0.25W(1/4W) (60 X 9 X 24.5mm) Pin Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
PTA4543-2015CPB102
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 2.362Lx0.354W x 0.256 H 60.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Depth
    9mm
  • Base Part Number
    PTA4543
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    200V
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Travel Range
    45mm
  • Height
    6.5024mm