  • PTA4543-2215CPB103
PTA4543-2215CPB103
advertisement
Manufacturer No:
PTA4543-2215CPB103
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTA4543-2215CPB103
Package:
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 45MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTA4543-2215CPB103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    Pro Audio PTA
  • Size / Dimension
    Rectangular - 2.362Lx0.354W x 0.256 H 60.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Resistors
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PTA4543
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    SLIDE
  • Operating Temperature (Min)
    -10°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    50°C
  • Adjustment Type
    Top
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Travel Range
    45mm
  • Fader Type
    Standard
  • Height
    6.5024mm