  • PTD-50-83-S
PTD-50-83-S
advertisement
Manufacturer No:
PTD-50-83-S
HK JDW NO:
790-PTD-50-83-S
Package:
Datasheet:
Description:
RF TNC CONNECTOR Bulk 1 Port
Step5Bar-code shipping tag
PTD-50-83-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Mounting Type
    PANEL
  • Insulation Material
    POLYTETRAFLUOROETHYLENE
  • Shell Material
    BRASS
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    RF TNC CONNECTOR
  • HTS Code
  • Subcategory
    RF TNC Connectors
  • Total Number of Contacts
    1
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Contact Style
    COAX
  • Contact Resistance
    2mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Termination Type
    SOLDER LUG
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2100VAC V
  • Number of Ports
    1
  • VSWR
    1.3
  • Characteristic Impedance
    50Ohm