  • PTD901-2015K-B102
PTD901-2015K-B102
advertisement
Manufacturer No:
PTD901-2015K-B102
HK JDW NO:
103-PTD901-2015K-B102
Package:
Datasheet:
PTD901-2015K-B102
Description:
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTD901-2015K-B102
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    9.5mm
  • Construction
    Multi-Ganged
  • Base Part Number
    PTD901
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Working Voltage
    20V
  • Size Code
    3728
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Length
    22.05mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm