  • PTD902-1020K-B203
PTD902-1020K-B203
advertisement
Manufacturer No:
PTD902-1020K-B203
HK JDW NO:
103-PTD902-1020K-B203
Package:
Datasheet:
PTD902-1020K-B203
Description:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTD902-1020K-B203
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • Resistance
    20kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    9.5mm
  • Base Part Number
    PTD902
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Size Code
    3738
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Number of Gangs
    2
  • Life (Cycles)
    15000 cycles
  • Length
    29.65mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm