  • PTD902-2015K-A203
PTD902-2015K-A203
advertisement
Manufacturer No:
PTD902-2015K-A203
HK JDW NO:
103-PTD902-2015K-A203
Package:
Datasheet:
PTD902-2015K-A203
Description:
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTD902-2015K-A203
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    25mW
  • Construction
    Multi-Ganged
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
    PC Pins, Board Locks
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Size Code
    3738
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    2
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm