  • PTD904-1015K-A102
PTD904-1015K-A102
advertisement
Manufacturer No:
PTD904-1015K-A102
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTD904-1015K-A102
Package:
Datasheet:
PTD904-1015K-A102
Description:
POT 1K OHM 1/40W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTD904-1015K-A102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    Pro Audio PTD90
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    1kOhm
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • Max Power Dissipation
    25mW
  • Base Part Number
    PTD904
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Number of Gangs
    4
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm