  • PTGL9SAS120K6B51B0
PTGL9SAS120K6B51B0
advertisement
Manufacturer No:
PTGL9SAS120K6B51B0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PTGL9SAS120K6B51B0
Package:
Radial, Disc
Description:
PTC RESET FUSE 12OHM DISC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTGL9SAS120K6B51B0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POSISTOR®, PTGL
  • Size / Dimension
    0.366Dia x 0.177 T 9.30mmx4.50mm
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    2A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    244mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    140V
  • Current - Trip (It)
    324mA
  • Resistance @ 25°C
    12Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.563 14.30mm