  • PTHF500-894VM
PTHF500-894VM
advertisement
Manufacturer No:
PTHF500-894VM
HK JDW NO:
79-PTHF500-894VM
Step5Bar-code shipping tag
PTHF500-894VM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    PTHF-VM
  • Size / Dimension
    1.450Lx0.825W 36.83mmx20.95mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating
    3.4A
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Lead Length
    6.35mm
  • Lead Diameter
    0.813 mm
  • Inductance
    500μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    131mOhm Max
  • Max DC Current
    3.4A
  • Frequency - Self Resonant
    700kHz
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    3.1A
  • Height
    37.46mm
  • Height Seated (Max)
    1.475 37.46mm