  • PTKM150-50
PTKM150-50
advertisement
Manufacturer No:
PTKM150-50
HK JDW NO:
79-PTKM150-50
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTKM150-50
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    PTKM
  • Size / Dimension
    0.625Diax0.300W 15.87mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    2.33A
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Max DC Current
    2.33A
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    400mA
  • Diameter
    15.87mm