  • PTKM75R-50VM
PTKM75R-50VM
advertisement
Manufacturer No:
PTKM75R-50VM
HK JDW NO:
79-PTKM75R-50VM
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTKM75R-50VM
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    PTKMR-VM
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.400W 19.05mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    3.47A
  • Lead Length
    6.35mm
  • Lead Spacing
    6.35mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    75μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    45mOhm Max
  • Max DC Current
    3.47A
  • Frequency - Self Resonant
    3.5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Current - Saturation
    600mA
  • Height Seated (Max)
    0.775 19.68mm