  • PTL1608-F15NT
PTL1608-F15NT
advertisement
Manufacturer No:
PTL1608-F15NT
Manufacturer:
Toko America Inc.
HK JDW NO:
4668-PTL1608-F15NT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PTL1608-F15NT
Description:
Quantity:
In Stock : 3206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTL1608-F15NT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PTL1608F
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thick Film
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    200mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    15nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    2.65GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    7 @ 100MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.2A
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm