  • PTL45-10R0-104B2
PTL45-10R0-104B2
advertisement
Manufacturer No:
PTL45-10R0-104B2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTL45-10R0-104B2
Package:
Datasheet:
PTL45-10R0-104B2
Description:
Slide Potentiometers 100Kohms Travel=45mm
Step5Bar-code shipping tag
PTL45-10R0-104B2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    Pro Audio PTL
  • Size / Dimension
    Rectangular - 2.362Lx0.354W x 0.276 H 60.00mmx9.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Color
    Red
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    PTL45
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Travel Range
    45mm
  • Fader Type
    Standard, LED
  • Height
    7.0104mm