  • PTL45-15O0-104B1
PTL45-15O0-104B1
advertisement
Manufacturer No:
PTL45-15O0-104B1
HK JDW NO:
103-PTL45-15O0-104B1
Package:
Datasheet:
PTL45-15O0-104B1
Description:
Slide Potentiometers 100K LINEAR 20%
Step5Bar-code shipping tag
PTL45-15O0-104B1
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    Rectangular - 2.362Lx0.354W x 0.276 H 60.00mmx9.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Color
    Orange
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Technology
    CARBON
  • Base Part Number
    PTL45
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Diameter
    0.4 mm
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Travel Range
    45mm
  • Fader Type
    Standard, LED
  • Height
    7.0104mm