  • PTM902-020K-204A2
PTM902-020K-204A2
advertisement
Manufacturer No:
PTM902-020K-204A2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTM902-020K-204A2
Package:
Datasheet:
PTM902-020K-204A2
Description:
POT 200K OHM 1/40W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTM902-020K-204A2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    Pro Audio PTM90
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    200kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE : 50VAC
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    25mW
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Max Power Dissipation
    25mW
  • Construction
    Square
  • Base Part Number
    PTM902
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Lead Length
    3.5mm
  • Size Code
    8737
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    Push-Push, SPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    2
  • Size - Body
    Rectangular - 0.447 x 0.374 Face x 0.447 H 11.35mmx9.50mmx11.35mm
  • Number of Gangs
    2
  • Life (Cycles)
    15000 cycles
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm