  • PTMA401120N2AST
PTMA401120N2AST
advertisement
Manufacturer No:
PTMA401120N2AST
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-PTMA401120N2AST
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
PTMA401120N2AST
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTMA401120N2AST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Approval Agency
    UL, CSA, IEC
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    12W
  • Max Output Voltage
    13.2V
  • Current - Output 1
    1A
  • Min Output Voltage
    10.8V
  • Warm-up Time
    0.0004 s
  • Height
    9.144mm
  • Length
    27.94mm
  • Width
    24.38mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PTMA40xx (10W)
  • Size / Dimension
    1.10Lx0.96W x 0.36 H 27.9mmx24.4mmx9.1mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, UVLO
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    12W