  • PTP901-030F-503A3
PTP901-030F-503A3
advertisement
Manufacturer No:
PTP901-030F-503A3
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTP901-030F-503A3
Package:
Datasheet:
PTP901-030F-503A3
Description:
POT 50K OHM 1/40W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTP901-030F-503A3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    Pro Audio PTP90
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    25mW
  • Construction
    Square
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    PTP901
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.025W
  • Operating Temperature (Max)
    55°C
  • Actuator Type
    Flatted
  • Lead Length
    3.5mm
  • Size Code
    3792
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    310°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.447 x 0.374 Face x 0.447 H 11.35mmx9.50mmx11.35mm
  • Actuator Length
    1.181 30.00mm