  • PTR030V0700-TR1
PTR030V0700-TR1
advertisement
Manufacturer No:
PTR030V0700-TR1
HK JDW NO:
255-PTR030V0700-TR1
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR030V0700-TR1
Description:
PTC Resettable Fuse 100A 30VDC T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTR030V0700-TR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PolyTron™, PTR030V
  • Size / Dimension
    0.752Lx0.118W 19.10mmx3.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    20mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Max Current Rating
    100A
  • Power Dissipation
    3.8W
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    7A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    7A
  • Voltage - Max
    30V
  • Time to Trip
    17.5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    5mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    30mOhms
  • Current - Trip (It)
    14A
  • Trip Current
    14A
  • Height
    26.7mm
  • Height Seated (Max)
    1.228 31.20mm
  • Length
    19.1mm
  • Width
    3mm